Poradnik

Jak prawidłowo opiekować się sukulentami?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sukulenty i kaktusy potrzebują co najmniej 6 godzin światła dziennie. Najlepsze miejsce dla nich to stanowisko słoneczne w pobliżu okna. Najwięcej promieni słonecznych zapewniają okna wychodzące na południe. Dobrym stanowiskiem będzie także strona południowo-wschodnia lub zachodnia.

 

W okresie letnim bądź ostrożny. Nawet dla tych światłolubnych roślin zbyt duża ilość promieni słonecznych, szczególnie padających z okna południowego może być bardzo niebezpieczna. W upalne dni, kiedy słońce jest intensywne odsuń swoje pustynne roślinki od nasłonecznionego parapetu wychodzącego bezpośrednio na południe lub ustaw je w pobliżu okna skierowanego na wschód lub południowy wschód.

 

W miesiącach jesiennych i zimowych, w miarę skracania się długości dni znaczna większość sukulentów i kaktusów zaczyna szykować się do spoczynku. Zbyt duża ilość promieni słonecznych w tym czasie może pobudzać je do wzrostu i doprowadzić do niewłaściwego ich rozwoju. Aby umożliwić im spokojne przejście w okres zimowego snu należy znaleźć dla nich miejsce z mniejszym dostępem do światła. Zapobiegnie to ich nierównomiernemu wzrostowi, dzięki czemu Twoja roślinka nie będzie przekrzywiona ani zniekształcona.

 

Regularnie usuwaj wszelkie obumarłe listki i inne części rośliny. Mogą one być źródłem rozwoju grzybów i pleśni.

Największy błąd w uprawie tych roślin to ich nadmierne podlewanie. Sukulenty i kaktusy są roślinami pustynnymi i nie potrzebują dużo wody. Pozwól, aby podłoże przed kolejnym podlaniem całkowicie wyschło. Utrzymywanie przez długi czas wilgotnej ziemi prowadzi do gnicia delikatnych korzeni, a nawet zamierania rośliny. Lepiej jest delikatnie przesuszyć roślinkę, niż nadgorliwie ją podlewać.

 

Największe zapotrzebowanie na wodę przypada na wiosnę i lato. W miesiącach ciepłych sprawdzaj podłoże swoich sukulentów i kaktusów co 2 tygodnie i w razie potrzeby podlej. W okresie jesieni podlewaj je sporadycznie, raz w miesiącu. W okresie zimy, kiedy sukulenty i kaktusy przechodzą w stan spoczynku ogranicz nawadnianie do niezbędnego minimum. W przypadku niektórych gatunków można nawet całkowicie zaprzestać podlewania. Nie dopuść jedynie, aby liście rośliny zwiotczały.

 

Świeżo przesadzonych sukulentów i kaktusów nie należy od razu podlewać. Podczas wyjmowania roślin z doniczek i przenoszenia ich w nowe miejsce może dojść do uszkodzenia drobnych i delikatnych korzeni. W takim stanie wilgoć może spowodować szybsze gnicie naruszonych korzeni. Podlewanie kaktusów i sukulentów rozpocznij dopiero po tygodniu, a nawet dwóch od ich przesadzenia.

 

Kaktusów i sukulentów nigdy nie podlewaj bezpośrednio. Woda zalegająca pomiędzy liśćmi i wewnątrz rozety może powodować gnicie rośliny. Najbezpieczniej podlewać miejsca u podstawy roślin.

Wszystkie rośliny mają swój ulubiony, optymalny zakres temperatur, w którym czują się najlepiej. Kaktusy i sukulenty są jednak niezwykle wytrzymałe i doskonale przyzwyczaiły się do upalnych dni oraz mroźnych nocy występujących na pustyni. Dzięki temu rośliny te bardzo dobrze radzą sobie w ciepłych, ale także i klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

W okresie wiosny i lata sukulenty i kaktusy cenią sobie wyższą temperaturę w granicach od 20 do 26 st. C. Dla większości z nich temperatura pokojowa jest temperaturą optymalną. Wraz z nadejściem chłodniejszych i krótszych dni znaczna większość sukulentów i kaktusów spowalnia swój rozwój przechodząc powoli w stan spoczynku. W czasie jesieni oraz zimy idealnym stanowiskiem będzie miejsce z nieco mniejszym dostępem do światła, gdzie temperatura wynosi pomiędzy 5 a 15 st. C. Może to być nieocieplana klatka schodowa, widna piwnica lub łazienka z oknem. Nie martw się, sukulenty i kaktusy są przyzwyczajone do chłodnych temperatur, które występują nocą na pustyni. Należy pilnować jedynie, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 3-5°C.

 

Uważaj na wszelkie źródła ciepła! Nie umieszczaj swoich roślin w pobliżu grzejnika czy kominka. Szczególnie w okresie, kiedy ogrzewanie pomieszczeń jest intensywne.

Wszyscy do życia potrzebujemy słońca, wody, ziemi i odrobiny miłości!

Wszyscy do życia potrzebujemy słońca, wody, ziemi i odrobiny miłości!

stopka-poradnik